Olympus devine OM Digital Solutions Corporations
F64
- 3minutes read
UPDATE – Ianuarie 2021
OM Digital Corporations va continua să furnizeze produse de consum care au fost fabricate și vândute anterior de Olympus.
Shigemi Sugimoto, fostul șef de imagistică pentru Olympus, a fost numit director reprezentativ și președinte al OM Digital Solutions Corporations. În cadrul unei noi structuri organizaționale, cu departamente de management, cercetare și dezvoltate, producție și vânzări care funcționează ca unul singur, focusul este pe îmbunătățirea serviciilor și a gamei de produse pentru toți cei care iubesc brandurile OM-D, Pen și Zuiko.
Olympus a intrat în industria fotografică în anul 1939, prin lansarea Semi-Olympus I care a folosit primul obiectiv Zuiko. În deceniile următoare, compania a continuat să lanseze modele de camere populare, inclusiv PEN în 1959 și sistemul OMR de 35mm SLR.
“Olympus a pus în aplicare măsuri pentru a face față pieței camerelor digitale, extrem de severe, datorită, printre altele, reducerii rapide a pieței cauzate de evoluția smartphon-urilor”, declară Olympus. “Olympus a îmbunătățit structura costurilor prin restructurarea bazelor de fabricație și concentrându-se pe obiective interschimbabile.”
Sperăm că noii dezvoltatori vor duce mai departe renumele lui Olympus, prin lansarea de noi produse OM-D și Zuiko în conformitate cu cerințele în schimbare ale pieței, concentrându-se pe inovație în cercetare și dezvoltare. Versatilitate, durabilitate și performanța și calitatea imaginii sunt doar câteva dintre aspectele ce caracterizează numele Olympus, pe care sperăm să le vedem și în continuare.
Tu care crezi că este viitorul pieței foto, în contextul actual? Către ce ar trebui să se orienteze producătorii de aparate foto? Suntem curioși care este părerea ta, lasă-ne un comentariu!